Logowanie

Subskrybuje zawartość

zakaz palenia i e-papieros

No i się będzie działo - od poniedziałku (15.11.2010) wchodzi w życie nowe prawo dotyczące zakazu palenia w miejscach publicznych. Coraz bardziej panoszące się po naszym kraju zakazy nie będą jednak obejmowały elektronicznych papierosów. I dobrze.

Na szczęście nie udało się żadnemu oszołomowi przeforsować propozycji, by traktować e-papierosy na równi z innymi wyrobami tytoniowymi i zakazywać ich palenia wszędzie tam, gdzie nie można palić tych ostatnich. Byłoby to rozwiązanie oczywiście groteskowo absurdalne - zakazy palenia mają chronić niepalących przed wdychaniem szkodliwego dymu oraz koniecznością prania swoich ubrań po każdej wizycie w knajpie. E-papierosy nie wydzielają szkodliwego dymu oraz nie powodują zasmrodzenia ubrań - ograniczanie ich palenia w miejscach publicznych mogłoby więc być jedynie nieuzasadnionym ograniczaniem praw obywateli. Oraz przejawem skrajnego debilizmu.

Przed napisaniem wpisu poczytałem sobie trochę na ten temat (żeby nie było, że nie jestem przygotowany) i trochę się nawet dowiedziałem. Czego się chociażby dowiedziałem? A na przykład tego, że nad wspomnianym wyżej problemem "pochyliła się" już jakiś czas temu Kancelaria Prawna e|n|w|c. Specjaliści wspomnianej kancelarii słusznie zauważyli, iż "na zakazie palenia w miejscach publicznych skorzystać mogą głównie producenci e-papierosów z racji tego, iż planowane ograniczenia mogą nie dotknąć ich produktów" i dodali bez większego sensu od siebie, że "takie ograniczenia powinny być jednak stosowane w drodze analogii".

Niestety w krótkim artykuliku przedstawiającym "zdanie prawników Kancelarii e|n|w|c" nie udało się przedstawić skomplikowanych operacji mentalnych, które doprowadziły wspomnianych pracowników do wypracowania sobie tak cudacznego stanowiska. Patrząc jednak na wysnuty z wniosek, proponuję aby szanowna kancelaria już się nad tym problemem nie "pochylała", bo ręce opadają.

Odpowiedzi

e-papieros

Przykro mi. Nie możesz palić :) e-papierosa bo to wyrb tytniowy.

Co to wyrób tytoniowy:

1) "tytoń" - rośliny tytoniowe uprawne rodzaju Nicotiana,

2) "wyroby tytoniowe" - wszelkie wyprodukowane z tytoniu wyroby, takie jak papierosy, cygara, cygaretki, tytoń fajkowy, machorka i inne, zawierające tytoń lub jego składniki, z wyłączeniem środków farmaceutycznych zawierających nikotynę,

3) "wyroby tytoniowe bezdymne" - wyroby tytoniowe przeznaczone do wąchania (tabaka), ssania, żucia lub wprowadzania do organizmu w innej postaci, z wyłączeniem środków farmaceutycznych zawierających nikotynę,

Nie ma potrzeby żeby było

Nie ma potrzeby żeby było przykro - mogę palić e-papierosa :)

Elektroniczne papierosy nie są zakwalifikowane jako wyroby tytoniowe (co jest logiczne o tyle, że nie są wyprodukowane z tytoniu).

Pamiętam, że była próba uznania "elektronicznych inhalatorów nikotyny" za wyrób tytoniowy, ale ostatecznie taki zapis nie przeszedł.